Teknik Bilgiler

ikaz_kureleri_870x374

İkaz Kürelerine Genel Bir Bakış

Elektrik telleri arasına dizilmiş bu küreler ikaz küresi olarak adlandırılmaktadır. Elektik telleri üzerine, alçaktan uçan uçak ve helikopterleri engellere karşı uyarmak amacıyla yerleştirilmektedirler. Bununla birlikte, ikaz kürelerinin gün ışığındaki kullanımı yüksek iletim hattı ve nehir geçen iletim hattı kablolarını işaretlemektir.

yenilenebilir_enerji_kaynaklarimizin_onemi_470x254

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarımızın Önemi

Günümüzde insan yaşamının ve toplumsal gelişmenin temel yapı taşlarından olan ve aynı zamanda gelişen teknoloji ile buna bağlı olarak büyüyen sanayileşmenin can suyu enerji kaynaklarına talep arttıkça, geleneksel enerji kaynaklarının yetersiz ve tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalması ve ayrıca bu tür enerji kaynaklarının yarattığı çevre sorunlarının doğal yaşamı tehlikeye atması, insanoğlunu yeni ve daha temiz enerji kaynaklarını bulmaya ve üretmeye zorlamaktadır.

kablo_tasima_sistemleri_470x254

Kablo Taşıma Sistemlerinin Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Elektrik Tesisatının döşenmesinde zaman içerisinde önemli bir metot halini almış kablo tavaları, günümüzde artık neredeyse her projede tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Gelişen piyasa şartları rekabeti de beraberinde getirmiş ve irili ufaklı 100’e yakın kablo tavası üreticisi ile sektörel bir…

solar_yatirimlarda_dc_parafodur_470x254

Solar Yatırımlarda Dc Parafudr Kullanılmalı

Enerji yatırımlarında surge arrester sistem kullanılması önerilmektedir. Açık arazi ve çatı üzerlerine kurulan solar sistemler başta yıldırım darbesi olmak üzere ani aşırı gerilim darbelerine her an maruz kalabilirler. Bu durum sürdürülebilir enerji üretimini uzun yıllar süresince sağlamayı hedefleyen solar yatırımlar için tam bir facia niteliğindedir.

kablo_secimi_nelere_gore_yapilmali_470x254

Kablo Seçimi Nelere Göre Yapılmalı?

Nerede ve ne için kullanıldıkları düşünülerek kablo seçimi yapılmalı. Bu anlamda yüzlerce kablo çeşidi bulunabilir. Bunları temel iki kategoriye göre ayırabiliriz.

gunes_enerjisi_470x254

Neden Güneş Enerjisi Kullanmalıyız?

-Uzun süre kullanım ömrüne sahiptir.
-Doğal afetlerden etkilenmesi diğer enerji kaynaklarına göre daha azdır.
-Kurulum haricinde para verilmez ve elektrik enerjisini kendisi sağladığından fatura gelmez buda kendi kendini amorti etmesini sağlar.

enerjide_akilli_cozumler_470x254

Enerjide Akıllı Çözümler Şart

DÜNYA – Türkiye’de enerji sektörü liberalizasyonla birlikte hızlı bir dönüşüm içinde. Hızlı bir büyümeyle atbaşı giden bu dönüşüm, teknolojik çözümlerle internet erişim ve kullanımının artmasının da etkisiyle tüketicilere daha fazla seçenek sunmayı zorunlu kılıyor. Uzmanlara göre, gelecekte bu eğilimlere ayak uyduramayan oyunculara sektörde yer yok.

sebeke_sistemleri_470x254

Dağıtım Şekillerine Göre Kullanılan Şebeke Sistemleri Nelerdir?

Öncelikle elektrik dilinde şebekenin ne anlama geldiğini açıklayalım. Aynı anma gerilimli, birbirine bağlı elektrik tesislerinin tümüne şebeke denir. Elektrik şebekesi, üretilen elektrik enerjisini kullanıcılara iletmek için oluşturulmuş bileşik bir ağdır. Elektrik gücü üreten enerji santralları, üretim kaynaklarından talep merkezlerine enerji aktaran iletim (nakil) hatları ve kullanıcılara bağlantı sağlayan bileşik dağıtım hatlarından oluşur.

yildirimdan_korunma_470x254

Yıldırımdan Korunma

Yıldırımdan Korunma ve Topraklama konusu sürdürebilir denetim isteyen bu konudur. Bu noktada elektriksel sorunlara geniş bir açıdan yaklaşıp sorunları ölçüm ve raporlama sonucunda masaya yatırmak ve çözüm aramak gerekmektedir.